Wniosek Wydziału Fizyki UW w Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki 4.1.2. o stypendia dla najlepszych studentów DOSTAŁ DOFINANSOWANIE! Na pierwszym roku mamy 55 stypendiów po 1000 zł miesięcznie dla najlepszych maturzystów, którzy przyjdą na Zastosowania fizyki w biologii i medycynie w tym roku. Więcej informacji o konkursie
a stronie MNiSW. Pytania? Wygraliśmy nie tylko pieniądze na stypendia, ale też na inne działania dla studentów!
Oprócz stypendiów (na wszystkich latach studiów I stopnia!) przygotowaliśmy dla naszych studentów także:
- Wrześniowe zajęcia z matematyki, fizyki i chemii — żeby nowi studenci mogli od października wejść w program studiów na poziomie akademickim. Dzięki udziałowi w intensywnych kursach studenci będą mieć możliwość nadrobienia zaległości z fizyki, matematyki i chemii oraz podniesienia poziomu wiedzy.
- Zajęcia dokształcające w trakcie semestru — pomoc dla studentów, którzy potrzebują więcej ćwiczeń żeby przygotować się do egzaminu (albo muszą się przygotować do sesji poprawkowej). Cóż, nie ukrywajmy – jednoczesne studiowanie chemii i fizyki nie jest łatwe. Nie wszyscy mieli w szkole średniej matematykę, fizykę i chemię na wysokim poziomie. Samorząd studencki, w porozumieniu z Dziekanem, każdego roku będzie miał do dyspozycji kilkadziesiąt godzin na zajęcia z przedmiotów, które sprawiają najwięcej trudności studentom. Studenci sami będą decydowali, których przedmiotów chcą się douczyć i będą występowali do Dziekana o zorganizowanie odpowiednich zajęć ponadprogramowych.
- Organizacja warsztatów w laboratoriach grup badawczych. Możliwość samodzielnej pracy eksperymentalnej jest elementem znacznie podnoszącym atrakcyjność nauczania. Świadczą o tym opinie uczniów, którzy trafiają do różnych laboratoriów Wydziału Fizyki w ramach warsztatów organizowanych corocznie dla uzdolnionej młodzieży oraz przy okazji takich imprez jak Festiwal Nauki czy Letnia Szkoła Fizyki. W ramach programu studiów licencjackich obu kierunków jest wprawdzie sporo zajęć laboratoryjnych, ale mają one z góry ustalony program i są zawsze wykonywane pod kierunkiem asystenta. Zdolniejsi studenci, którzy mają ciekawe pomysły, nie zawsze mogą je realizować w ramach zajęć kursowych. Dla tej grupy planujemy zorganizowanie w okresie letnim 4-tygodniowych warsztatów w grupach badawczych. W ramach takich warsztatów studenci mogliby samodzielnie wykonywać niewielkie projekty naukowe w ramach tematyki wybranej grupy badawczej. Warsztaty będą odbywały się po zakończeniu każdego roku akademickiego (w czasie studiów licencjackich i magisterskich).
- Zostaną przygotowane specjalistyczne pracownie fizyczne i chemiczne oferujące praktyczne ćwiczenia z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń. Z pracowni wspartych w projekcie będą korzystali studenci różnych lat w ramach zajęć kursowych organizowanych w ramach ZFBM (I i II st.) na Wydziale Fizyki.
- Wyjazdy na międzynarodowe warsztaty i szkoły (po 4-tym semestrze ZFBM). Możliwość poznania najnowszych osiągnięć naukowych w danej dziedzinie przed wyborem tematu pracy licencjackiej i dalszej ścieżki kariery to bardzo atrakcyjna oferta dla studentów. Co roku 15 studentów ZFBM będzie mogło po II roku wyjechać na warsztaty i szkoły w Polsce i Europie.